Logo MaM pici

Playboi Carti – Die Lit (Recenzia)

Najnovšie

15. júna 2018

Zhrnutie:
– prvý debutový štúdiový album

– Die Lit je v podstate upgradeovaná verzia prvého mixtejpu “Playboi Carti”
– väčšinu albumu produkoval Pi’erre Bourne
– jednoduché a opakujúce sa refrény
– album je až nechutne dlhý – 19 trackov
– niektoré pesničky sú až otravné
– ak sa ti páčil jeho prvý mixtape, tento budeš rovnako milovať
–  featy: Skepta, Travis Scott, Lil Uzi Vert, Pi’erre Bourne, Nicky Minaj, Bryson Tiller, Chief Keef, Gunna, Red Coldhearted, Young Thug, Young Nudy
Už viac ako rok po tom, čo raper z Atlanty, (Georgia) Playboi Carti vydal svoj dlho očakávaný mixtape Playboi Carti”, začala internetová komunita rapových fanatikov šalieť opäť. Carti totiž začiatkom mája 2018 ohlásil prvý debutový album na Twitteri. Slovo dalo slovu a len pár hodín po tomto oznámení Die Lit zazrelo svetlo sveta. Oddanosť jeho fanúšikov by už mala byť každému dobre známa takže ani nieje prekvapením, že jedenásty máj 2018 bol pre mnohých priam až druhými Vianocami.
Vlastným menom Jordan Carter je jedným z mnohých, ktorí si svoju kariéru vybudovali  na dnes už umierajúcom Soundcloude po boku s interpretmi ako Lil Uzi, Lil Yachty, Lil Pump… Cartiho vstup do svetiel reflektorov bol však o niečo výnimočnejší ako kohokoľvek iného. Na Soundcloude (SC) mal totiž iba veľmi malé množstvo pesničiek a aj veľká časť z toho boli iba teasery. Tento deficit materiálu vyvolával v SC komunite akýsi pocit tajomnosti a exkluzivity a čím dlhšie boli ľudia nútení čakať na celú, plne zmixovanú a zmastrovanú pesničku, tým dlhšie boli paradoxne ochotní čakať viac. Ak si si prečítal predošlú vetu ešte raz, lebo si ju nepochopil: Áno, ľudia boli doslova ochotní čakať na oficiálne pesničky roky, a to bez akéhokoľvek marketingu a stratégie. Dokonca to zašlo až tak ďaleko, že skalní fanúšikovia sťahovali pár-sekundové zábery z Cartiho Snapchatu, kde bolo počuť veci, na ktorých robí v štúdiu a vytvárali z toho dvojminútové demá, len aby bolo čo počúvať. Tento až doslova fanatizmus trval dva roky, počas ktorých si bez akejkoľvek snahy vybudoval taký fanbase, že keď mixtape konečne vyšiel, v prvej sekunde prerazil na popredné priečky Billboard rebríčkov. Tape bol maximálnym úspechom. Jeho najznámejší singel Magnolia má cez 100 miliónov pozretí na Youtube a SC dokopy (a to ešte nepočítame Spotify). Za takýto pozoruhodný štart by sa nehanbil hádam nikto.
Prejdime teda konečne k debutovému albumu. Die Lit je presne to, čo meno naznačuje. Carti je  sám sebou a dostali sme v podstate iba upgradeovanú toho, čo vydával doteraz. A to vôbec nieje myslené v zlom. O 15 z 19 produkcií na albume sa postaral každému známy Pi’erre Bourne, ktorý je okrem iného zodpovedný aj za singel Magnolia. Už len tento fakt Vám môže dať dobrú predstavu o tom, ako album znie. Opakovacie refrény, tretinové kadencie, rozprávkové beaty a afektovaný prejav. V skratke je to všetko to, čo by ste chceli počuť na albume od Playboia Cartiho.
Beaty sú pomerne jednoduché. Hi-hatky majú zväčša len jeden rytmus, rovnako ako basa. Drumkit sa z predošlého albumu nezmenil. Pesničky, ktoré Pi’erre neprodukoval sa dajú dosť jednoducho rozlíšiť od zvyšku a dodávajú projektu pestrosť. Shoota s Lil Uzi Vertom a Lean 4 Real sú príkladom tohto tvrdenia. Right Now a Choppa won’t Miss a Nigga sú zas príkladom pesničiek, ktoré sa produkčne a flowom veľmi podobajú na Cartiho z 2017
Na tomto štýle rapu je dosť zjavné, že textu veľkú pozornosť venovať nemusíme, ako sme už spomínali aj v iných článkoch. No aj napriek tomu môžeme tentokrát spozorovať výrazne zlepšenie, alebo teda minimálne zmenu. V trackoch ako Home (KOD) a Fell in LUV vidno pomerne úspešnú snahu vykresliť príbeh, čo je určite vítanou zmenou a krokom do správneho smeru, ak chce interpret udržať niekoho pozornosť počas celého trvania albumu takej metráže, ako je tento.
Adlibs v pozadí sú podpisom tohto rapera. Neraz sú pritiahnuté za vlasy a pri predstave ako musel za mikrofónom vyzerať keď ich nahrával, sa človek nemôže nepousmiať. V tomto smere bez pochyby inšpiroval mnohých raperov a v podstate vytvoril návod na to, ako opakovať v refréne osemkrát jednu vetu a neznieť pri tom nudne.
Die Lit je prevažne veľmi zábavný no bez pochyby má svoje nedostatky. Za prvé, ako mohlo niekoho napadnúť, že 19 pesničiek v tomto prevedení by bolo dobrým nápadom? Určite by sme veľmi ľahko vedeli nájsť pár pesničiek, ktorých existenciu vôbec nebolo nutné priznať. Konkrétne máme na mysli napríklad Pull Up a Mileage. Beaty sú síce v počúvatelné, ale text a prednes sú až príliš veľkými úletmi.
Druhou, a menej závažnou chybičkou je, že niektoré skladby sú až veľmi opakujúce a pôsobia iritujúco. Konkrétne hovoríme o Long Time a Lean 4 Real.
Prvý debutový album Playboia Cartiho je z nášho pohľadu úspech. Nielenže sa mu podarilo zachovať to, čo je na ňom zaujímavé, ale podarilo sa mu priniesť do svojej hudby aj nové prvky. Experimentovanie s autotuneom a intonáciou, temnejšie produkcie a pozoruhodný výber hostí (napríklad Bryson Tiller, Travis Scott a Nicky Minaj) sú krokom vpred. Je cítiť, že v štúdiach v Atlante vládne dobrá atmosféra a je zjavné, že na tvorbu albumu pôsobili vedomé snahy potlačiť ho do istého smeru.
Obľúbené tracky: Shoota, R.I.P
Najmenej obľúbené tracky: Pull Up, Mileage, Fell in LUV
 –
Celkové hodnotenie: 7.5/10
Rada pre Raperov: Ak vaša pesnička nemá hlbší význam a nezaujme (či už pozitívne, alebo negatívne) po prvom prehraní, kašlite na ňu.

Čo hovoríš ty na Die Lit od Playboia Cartiho? Súhlasíš? Nesúhlasíš? Myslíš si, že som debil? Daj nám vedieť do komentárov.

+