Zhrnutie
– rapový impressionizmus
– podobná temná nálada ako predošlý projekt “Deadstar”
– niektoré pesničky znejú rovnako
– rýchlo plynucí krátky album
– dobrá kombinácia rapera a producenta
– party trap
– veľmi krátke pesničky
– featy: Lil Yachty, Offset, A$AP Ferg
–
Rap sa za posledný rok premenil na akúsi formu impressionizmu. Umelci ako Young Thug, Lil Wayne, Lil Pump, Lil Peep, Tekashi69 a veľa ďalších nahrávajú za jeden studio session viac ako jednú pesničku a častokrát sa vôbec nesnažia upratať chybičky a nedokonalosti. Mnoho “gurmánov” sa proti tomuto smeru, ktorý evolúcia zaujala v rape búri a bráni. Argumentujú pritom, že kvantita ide na úkor kvality. My si dovolíme tvrdiť že to tak úplne pravda nieje. Samozrejme, ak chce umelec nahrať väčšie kvantum trackov musí obetovať čas, ktorý by mohol stráviť “doťahovaním skrutiek”. Toto rozhodnutie však vôbec nemusí byť na škodu, pretože tento spôsob tvorenia otvára dvere experimentovaniu a ďalšiemu rozvoju. Ak umelec X vie, že jeho beatmaker uvarí za deň 10 kvalitných beatov, vôbec sa nemusí snažiť byť perfektný na každom jednom. Namiesto toho môže skúsiť čo funguje, a čo nie. Pravdou ale je, že z desiatich skladieb je použiteľná len jedna, no tá jedna bude s veľkou pravdepodobnosťou minimálne zaujímavá, maximálne originálna a virálna.
–
Ďalším príkladom umelca, ktorý takýmto štýlom tvorí je Smokepurpp. Ten svoju originalitu potvrdil už na samom začiatku svojej kariéry pesničkou Ski Mask. Po mnohých singloch a debutovom albume sa dal to tímu s prvotriednym producentom Murda Beats (ktorý momentálne tvorí pre Drakea), a spolu nás prišil presvedčiť o tom, že to Smokepurpp ešte stále má aj napriek tomu, že už nieje undergroud.
–
Pred vydaním Bless Yo Trap sme mali možnosť pocítiť, ako veľmi funguje chémia medzi týmito dvoma umelcami v singlom 123, ktorý je zhodou okolností introm na albume. Hlasné a výrazné kopáky sprevádzané chytľavým refrénom o tom, že ti ženy dávajú aj keď vedia že niesu tvoje jediné je osvedčený recept na úspešnú pesničku. Do karát tu hraje aj Smokepurppov zaujímavý hlas a ešte zaujímavejší flow.
–
Ďalším plusom tohto impressionistického spôsobu tvorenia je, že hotové diela sú málokedy dlhšie ako 3 minúty. Často nemajú ani viac ako 2 minúty, ako je tomu aj v tomto prípade. Táto skutočnosť zaručuje dosť dlhý umelecký zážitok na to, aby si stihol zaflexiť svojimi Gucci šľapkami, no nie dosť dlhý na to, aby ťa to začalo nudiť. Najdlhšia pesnička Pockets má 3:13 a najkratšia Good Habits má len 1:18. Hovorí to presne o tom, že umelec len hodil svoj nápad do beatu presunul sa k ďalšiemu.
–
Produkcia sa nesie v podobnom svetle, v akom sa niesol aj Purppov predošlý projekt Deadstar. Temne naladené melódie lemované basami a kopákmi, za ktorých silu by sa nehanbil ani Messi, sa vyskytujú v každom tracku. Azda najzaujímavejším beatom na Bless Yo Trap bol podľa nás na Pockets a 123.
–
Text sa v tomto štýle rapu veľmi hodnotiť nedá. Bolo by však hriechom nepodotknúť, že rýmovanie je tu oveľa premyslenejšie a dospelejšie, ako bolo napríklad v Deadstar. Je cítiť vedomú snahu vymyslieť niečo chytré a úderné. Tématicky sa však pesničky od seba nelíšia a ako to už pri trapových albumoch chodí, moja priateľka toho dostala od úst toľko, že znova nebude chcieť so mnou nič mať aspoň týždeň. Každopádne nič neľutujem.
–
Štruktúra pesničiek sa výrazne nemenila po celú metráž albumu. Je zjavné, že množstvo trackov bolo inšpirovaných už spomínanou 123 či už typom refrénu (tichá – hlasná štyrka), alebo flowom (napríklad pesnička Do not Disturb znie ako mladší brat toho tracku).
–
V Deluxe verzii projektu sa dostávame k ešte jednej pesničke: Wokstar, ktorá je jednoznačne highlitom na albume. Je škoda, že ho autori nedali do štandardnej verzie, pretože by výrazne obohatil tracklist o štýlovú variáciu jak beatu, tak aj prednesu.
–
Ak by sme to mali zhrnúť, Bless Yo Trap je presne to, čo by sme od takejto kombinácie umelcov čakali. Medzi prednosti patrí údernosť, krátkometrážnosť a množstvo flexu a štýlu. Na druhej strane by som musel byť hluchý ak by som nepriznal, že občas naozaj počuť to, ako krátko sa pesničke venovali. Už v predošlom Deadstar sme zistili, že Smokepurpp by sa nemal pokušať o spev, no tu sa o to pokúsil znova, hneď niekoľkokrát. Bumblebee a Ways by mali oveľa väčší potenciál, ak by doňho neťahali ten otrasný falzet v zle nastavenom autotune (v Bumblebee dokonca spieva mimo stupnicu). Featy sú solidné a určite obohatili peničky ako Pray a Do not Disturb. Myslím si, že projekt splnil očakávania, aj keď nebol až tak pestrý, ako mohol byť.
–
–
Obľúbené tracky: Wokstar (Deluxe verzia), Do not Disturb, Pray, Pockets
Najmenej obľúbené tracky: Bumblebee, For the Gang
–
Celkové hodnotenie: 6.5/10
–
Rada pre Raperov: Basy niesu vždy dobrá vec. Na to, aby udierali správne musíš sa naučiť kedy ich z mixu vyradiť. Menej je v tomto prípade viac.
–
Čo hovoríš ty na Bless Yo Trap od Smokepurppa a Murda Beats? Súhlasíš? Nesúhlasíš? Myslíš si, že som debil? Daj nám vedieť do komentárov.