Logo MaM pici

STREETWEAR – kto začal ako prvý?

Nezaradené

17. apríla 2020

To, že streetwear nás obklopuje už niekoľko rokov, nie je žiadnou novinkou. Či má stále niečo spoločné s ulicou je otázne, avšak i cez to práve ona priniesla tomuto módnemu žánru základné rysy.

Tento štýl znamenajúci v doslovnom preklade “pouličné oblečenie” má svôj pôvod v subkultúre basketbalistov, surférov či skejterov, ktorý sa ďalej rozrástol o prvky hip-hop módy, japonskej street módy a tzv. haute couture (oblečenie šité na mieru a vyrobené v Paríži).

Kto však s týmto všetkým začal ako prvý? Po podrobnom výskume sme došli k záveru, že prvým dizajnérom, ktorý priniesol streetwear do ulíc, je považovaný Shawn Stussy. Už podľa priezviska očividne vieš, že tento brand u nás pretrváva doteraz s veľkým hype-om.

Ako to všetko začalo? Jednoducho. Shawn začal vyrábať potlačené triká, na ktoré umiestnil rovnakú značku, ktorou označoval aj svoje surférske dosky. Svoj predaj začínal na kapote svôjho auta. Neskôr, keď sa začínajúci brand dostal medzi ľudí, svojé prvé kúsky vložil aj do butikov.

Aká je však tá základná podstata streetwearu? Definícia streetwearu je rozmanitá, avšak primárnym znakom je životný štýl založený na značke trička s ilúziou pocitu jej exkluzivity. To všetko je podporované zberateľskými edíciami, kedy jednotlivé kúsky sú len v limitovanom počte a ich hodnota tým pádom vzrastá. Môžeš si to to všimnúť hlavne u brandoch ako Supreme, Palace alebo A Bathing Ape.

Momentálne môžeš sledovať tento štýl aj u svetových značiek ako Gucci, Fendi či Burberry, napriek tomu že  ich základná cieľová skupina je skôr za elegantný a exclusive vibe. Avšak to čaro streetwearu, ktoré sa vie podielať v každom módnom odvetí, ich očividne taktiež zatiahlo.

My taktiež nie sme výnimkou. No narozdiel od týchto brandov, my tento štýl ponúkame od začiatku nášho shopu. Sme zástancom toho, že práve streetwear vieme premeniť pre každú cieľovú skupinu bez toho, aby sme niečo v základoch mali zmeniť. Na našom shope nájdeš mnoho cool kúskov, ktoré Ti ponúkajú streetwear pre celú rodinu!

Tak neváhaj a navštív www.mampici.com

 

+