Logo MaM pici

Tragédie v rape

Hudba

11. septembra 2020

Fanúšikovia hip-hopu boli už neraz neochotne svedkami toho, ako mnohí z nadaných raperov odchádzajú z hry predčasne. Pre nadšencov rapu predstavuje smrť ich obľúbeného umelca smutný deň v rozsahu ich fandomu. Vraždy, zdravotné problémy a autonehody zmenili hip-hopový svet, pripravili o život nejedného a mnohokrát zanechali fanúšikom nezodpovedané otázky.

  • Tupac Shakur

Od vraždy Tupaca Shakura uplynulo šestnásť rokov. Jeden z najväčších raperov, aký kedy chytil mikrofón, zomrel zavinením strelca, ktorý je dodnes na slobode. 7. septembra 1996 mal tvorca albumu „Hail Mary“ namierené do klubu Club 662 v L.A. na vozidle BMW so zakladateľkou Death Row Records Suge Knight. Na červenom svetle zastavil vedľa ich vozidla Cadillac a neznámy útočník zahájil paľbu, zasiahol Tupaca do hrudníka, panvy, ruky a stehna. Týmto zraneniam Tupac po niekoľkých dňoch podľahol.

  • Lisa Lopes

TLC jednoducho nie je tým istým bez ich odvážnej rapujúcej členky Lisy „Left Eye“ Lopes. Bola torpédom medzi Chilli a T-Bozom, ktorých milé osobnosti viedli fanúšikov i kritikov k tomu, aby sa sústredili na osobný život Lisy Lopes, plný drám – spomeniete si, keď podpálila dom svojho priateľa futbalistu Andrého Risona? 25. apríla 2002 bola trojica okradnutá o svoju hip-hopovú princeznú po zabití Lopesovej v La Ceibe v Hondurase. Raperka stratila kontrolu nad riadením vozidla Mitsubishi Montero Sport a po niekoľkonásobnom prevrátení bola následne odhodená z vozidla. Zomrela na ťažké zranenia hlavy a krku.

  • Heavy D

Smrť tohto „milovníka nadváhy“ šokovala celú hip-hopovú komunitu, pretože nadišla iba deväť dní po jeho prvom televíznom predstavení po 15 rokoch. 29. októbra 2011 sa Heavy D niesol na pódiu na udeľovaní BET Hip-Hop Awards 2011 a nadelil niektoré zo svojich známych hitov vrátane skladieb „Nuttin“ But Love “a„ Now That We Found Love “. O deväť dní neskôr, 9. novembra, sa veterán rapu zrútil pred svojím domovom v Beverly Hills v Kalifornii a bol prevezený do lekárskeho strediska Cedars-Sinai. Zatiaľ čo sa pôvodne myslelo, že príčinou smrti je zápal pľúc, Heavy D skutočne zomrel na pľúcnu embóliu – upchatie hlavnej tepny pľúc.

  • Notorious B.I.G

Biggie sa so svojimi priateľmi vracal do hotelu v dvoch vozoch značky Chevrolet Suburban. Sedel na sedadle spolujazdca, šoféroval Gregory „G-Money“ Young, vzadu sedeli Lil’ Cease a Damion „D-Roc“ Butler. Sean Combs šiel v druhom voze s tromi bodyguardmi. O 00:45 zastavili na semafore, po ľavej strane k nim pristálo vozidlo Chevrolet Impala čiernej farby. Šofér vozu, podľa svedkov Afroameričan oblečený v modrej farbe, stiahol okienko a niekoľkokrát vystrelil do vedľajšieho vozidla, Biggie bol zasiahnutý 4 guľkami. Páchateľ ihneď ušiel, jeho oblečenie viedlo k domnienke, že vrahom bol člen gangu Crips, ktorý je známy nosením modrej farby. Christopher „Biggie Smalls“ Wallace bol prevezený do nemocnice Cedars-Sinai Medical Center, kde o 1:15 zomrel vo veku 24 rokov.

  • Eazy – E

24. februára 1995 bol Wright so silným kašľom prijatý do Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles. Diagnostikovali mu HIV / AIDS.  Svoju chorobu oznámil vo verejnom vyhlásení 16. marca 1995. Predpokladá sa, že Wright sa nakazil touto chorobou sexuálnou partnerkou – prostitútkou. V priebehu týždňa – 20. marca, keď už sa zmieril so známym raperom Ice Cubeom, vydal poslednú správu pre svojich fanúšikov. 26. marca 1995 Eazy-E zomrel na zápal pľúc spôsobený AIDS, mesiac po stanovení diagnózy.

  • Proof

Zomrel 11. apríla 2006, keď bol o pol piatej ráno v klube CCC postrelený zbraňou do hlavy. K incidentu v detroitskom klube na 8 Mile Road došlo pri hre biliardu, kedy sa podľa svedkov zaplietol do hádky s Keithom Benderom Jr. Podľa koronera on sám vzal svoju zbraň a niekoľkokrát s ňou udrel Bendera do tváre a potom ho strelil do hlavy. Vzápätí ho však zozadu strelil do hlavy Mario Etheridge – Benderov bratranec. Okamžite bol prevezený do nemocnice, kde bola po príchode konštatovaná smrť. 19. apríla sa konal pohreb, ktorého sa zúčastnilo niekoľko tisíc priateľov a fanúšikov. S prejavom predstúpili aj Eminem a Obie Trice.

  • Magnolia Shorty

20. decembra 2010 sa Magnolia vrátila do svojho bytu a potom sa vydala do Miami na Floride, aby vystúpila na festivale typu bounce. Keď prechádzala cez bránu, za jej autom vošlo ďalšie auto, obišlo ju a zablokovalo ju. Dvaja muži vystúpili z auta a začali strieľať cez okná. Bola zasiahnutá 26 guľkami a bola zabitá v aute s Jerome Hamptonom na parkovisku uzavretého bytového komplexu, kde bývala, vo štvrti Edgelake na východe New Orleans. V niektorých kruhoch sa verí, že išlo o reklamný trik, ktorý sa nevydaril, aj keď o tomto sa intenzívne diskutuje. Polícia označila trestný čin za drive-by streľbu.

 

Vedeli ste ako zahynuli známi raperi? Viete ešte niečo viac o týchto prípadoch?

Zanechajte nám koment!

#staysafe#staytuned

+