Logo MaM pici
Najnovšie

15. júna 2018

Zhrnutie:
– spoluprácoval s Hahacrew

– je to presne taký album, aký by si od Tekashiho čakal
– pred albumom čelil obvineniam z pedofílie, no ani to neovplyvnilo drop albumu
– kričanie, bassy, agresívna atmosféra albumu
– typycký soundcloud rap
– farebné vlasy z teba nerobia umelca
–  featy: Tory Lanez, Young Thug, Offset

Vlastným menom Daniel Hernandez je bez debaty jeden z najzaujímavejších talentov New Yorku za posledné roky. Aj skrz kontroverné obvinenia z pedofílie, ktorým čelil minulý rok, sa Tekashimu podarilo utíšiť kritiku a vstať z popola v podobe už teraz úspešného debutového albumu Day69.
Ak máš v americkej rapovej scéne aspoň trošku prehľad, tento raper pre teba určite nieje novinkou. U slovenských poslucháčov vzbudzoval záujem minimálne od kedy s ním chalani z Hahacrew začali spolupracovať. V roku 2017 spolu vydali niekoľko pesničiek, na jednej dokonca hodil do placu svoju slohu aj rovnako známy a zaujímavý Famous Dex. Po týchto trakoch sa však na Tekashiho zvalila vlna obvinení spomínaná vyššie a tak na americkej scéne k nemu dosť dlho panoval citeľný odpor.
Tento rok sa však rozhodol 6ix9ine nechať svoju kontroverznú povesť v minulosti a začal nás pohlcovať chytľavými pesničkami ktoré začali veľmi rýchlo vybuchovať. Celý hype premyslene využil a koncom februára vydal svoj dlhoočakávaný album.
Day69 je presne to čo by si chcel v počuť v trapovom klube. Presaturované basy a ukričaný hlas Tekashiho je totálny moshpit fuel a keď hovorím že pri tomto albume mám chuť požuť sáčok klincov, myslím to v tom najlepšom zmysle. Celý sound je doplnený gangsterským imidžom a netradičnými dúhovými vlasmi vytvára ktoré pomáhajú vytvoriť zábavnú postavu ktorú si určite vieš na predstaviť na pódiu.
Beaty na tomto albume sú jednoznačne prednosťou a dá sa povedať že sa producentom podarilo dokonalo komplimentovať Tekashiho spôsob prejavu. Ťažko si viem vybrať obľubený ale stále keď počujem prdukciu na treku BUBA mám chuť si ísť dať potetovať celú tvár.
Od textu sa samozrejme nedá veľa čakať. Tento typ rapu nieje zrovna na chvíľe keď máš chuť uvažovať o živote. Ignorácia a sexistické punchliney padajú zprava-zľava no v konečnom dôsledku to vôbec nemusí byť zlá vec ak hľadáš hudbu do ktorej sa vyskákať. Refrény sú jednoduché a chytľavé, slohy tiež komplexnosťou neprenikajú ale to vôbec nevadí pretože už v polke intra Billy budeš kývať hlavou do rytmu pretože inak sa to ani nedá.
Najznámejšou pesničkou na trackliste je bez debaty GUMMO ktorá má na Youtube cez 150 miliónov pozretí. Najskôr je to práve vďaka tomu, že Tekashi vie ako napísať chytľavú štvorku ktorá zhodí internet zo stoličiek. Podobné taktiky použil aj v pesničkách KEKE, KOODA a dá sa povedať, že aj v Billy. Na albumove sa GUMMO ocitlo dva drát. Po druhýkrát aj so slohou od Offseta z Migos ktorá sa tam vôbec nehodila.
Najväčším prekvapením a kreativným riskom bola (aspoň pre mňa) pesčnika RONDO na ktorej majú slohy aj Tory Lanez a Young Thug. Hlavne preto, lebo spevavé refrény na Tekashiho pesničkách väčšinou znejú dosť otravne. Teda minimálne v KEKE. RONDO ma ale úplne prekvapilo a od prvého počutia si ho idem stále dookola. Young Thug by sa tiež zaslúžil o okorenenie pesničky keby to v mixe tak neprehnali s Autotuneom.
Dĺžka celého projektu je pre album netradične krátka. Celý umelecký zážitok trvá iba cca 27 minút ale rovnako ako pri texte je diskutabilné to, či to nieje skôr dobré ako zlé. Úprimne, možno by to celé nebolo až také zábavné keby to trvalo dlhšie, rovnako ako intímčo na záchode v klube.
Album sa však nevyhol paľbe kontroverznosti. Podľa mnohých kritikov parafráza detskej rozprávky na coveri vôbec nepomáha jeho obvineniam z minulého roka. Tesne po vydaní albumu tiež vyšlo na javo aj to, že postava z coveru je ukradnutá z kresby umelkyňe zo sociálnej siete Tumblr, ktorá celú vec začala riešiť po tom, čo ju na túto skutočnosť upozornil kamarát.
Na záver by som chcel napísať, že aj keď som si Day69 užil, treba do tohto albumu ísť s vedomím že Tekashi vo svojích textoch neklame a jeho imidž je naozaj odrazom toho čo žije. Preto treba na to myslieť. Vykresľuje sa ako najhorší z najhorších a svedčí o tom aj ten otravný tag “SCUUUUUM GAAAANG” na začiatku každej pesničky. Viem že to veľa ľuďom vadiť nebude, ale je to niečo čo stojí za zmienku. Každopadné sa teším čo má Tekashi pripravené do budúcnosti a dúfajme, že jeho najbližší koncert na Slovensku sa konečne aj uskutoční.

Obľúbené tracky: BILLY, RONDO, KEKE
Najmenej obľúbené tracky: GUMMO
 –
Celkové hodnotenie: 7/10
Rada pre Raperov: Nedávaj si kerky na tvár. Raperom nebudeš navždy a do žiadnej roboty ťa nevezmú ak máš tvár popísanú ako záchodové dvere na základnej škole.

Čo hovoríš ty na Day69 od Tekashiho? Súhlasíš? Nesúhlasíš? Myslíš si, že som debil? Daj nám vedieť do komentárov.

+